HSBC Grubu

Biz Kimiz

Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren HSBC Grubu, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biridir.

Genel Merkez

İngiltere'de kayıtlı olan HSBC Holdings plc’nin genel merkezi Londra'dadır.

Uluslararası Bir Marka

HSBC'nin 1999 yılında Grup şirketleri için uluslararası tek bir marka olarak belirlenmesi, Grubun altıgen ambleminin dünya çapında giderek tanınan bir sembol olmasını sağladı. Merkezi Londra’da bulunan HSBC Grubu bugün Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet göstermektedir. HSBC Grubu, toplam 80’in üzerinde ülke ve bölgede, yaklaşık 6 bin 900 ofisiyle hizmet veren, dünyanın en büyük bankacılık ve finans hizmetleri sunan kuruluşlarından biridir.

Aktif Büyüklüğümüz

2,457 milyar USD

Vergi Öncesi Kar

19,04 milyon USD

Sermaye Yeterliliği

10,05% (ana sermaye bazında)

Uluslararası Yaygınlık

Dünya genelinde yaklaşık 7.500 ve ofis.

Çalışanlar

71 ülke ve bölgede 307,000 çalışan.

Müşteriler

Bütün dünyada 95 milyonu aşkın müşteri.

Kayıtlı Olduğu Borsalar

HSBC Holdings hisseleri, Londra, Hong Kong, New York, Paris ve Bermuda borsalarında işlem görmektedir. Şirketin 0,50 Amerikan Dolar’lık hisse senetleri, Londra, Hong Kong, Paris ve Bermuda borsalarında, ve her biri 5 hisse senedini temsil eden ADS’ler (American Depository Shares) New York borsasında işlem görmektedir. 100 kadar ülke ve bölgede yaklaşık 200.000 hissedar HSBC Holdings hisse senetlerine sahiptir.

Teknoloji

HSBC, dünyanın en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. HSBC’nin yılda 13 milyardan fazla müşteri işleminin gerçekleştiği ve her geçen gün hızla gelişen e-ticaret fonksiyonu, internet, PC bankacılığı, interaktif TV, telefon bankacılığı ve cep telefonu bankacılığını içermektedir. HSBC, bilgi teknolojleri hizmetlerini tüm dünyadaki müşterilerine ve personeline sunmak için kendi özel iletişim ağını- dünyanın en geniş ağlarından biri - kullanmaktadır.

Ürün Yelpazesi

Bireysel finansal hizmetler, ticari, kurumsal, HSBC Private Bank, yatırım bankacılığı ve piyasalar, ve diğer hizmetler.

Basın Başvuru Numaraları

Londra: 00 44 207 992 3756 / 00 44 207 992 1573
Hong Kong: 00 852 2822 4929
New York: 001 212 525 3800

İnternet Adresi

www.hsbc.com

HSBC Grup Büyüme Sürecindeki Önemli Olaylar

HSBC Grubu, 1865 yılında Hong Kong'da kurulan, Shanghai ve Londra'da birer ofisi ve San Francisco'da bir acentesi bulunan The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited'ten doğdu.

 • 1959
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, The British Bank of the Middle East'i (önceden Imperial Bank of Persia, bugünkü adıyla HSBC Bank Middle East) satın aldı.
 • 1965
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, bugün Hong Kong menşeli en büyük ikinci banka olan Hang Seng Bank Limited'in çoğunluk hissesini satın aldı.
 • 1971
  The British Bank of the Middle East, The Cyprus Popular Bank Limited'ın (bugünkü adıyla Laiki Grup) %20'sini satın aldı.
 • 1972
  Midland Bank, UBAF Bank Limited'de (bugünkü adıyla British Arab Commercial Bank Limited) hisse aldı.
 • 1978
  Suudi Arabistan'daki The British Bank of the Middle East'in şubelerinin devralınabilmesi amacıyla yerel yönetimin kontrolü altında The Saudi British Bank kuruldu.
 • 1980
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, New York Eyaleti'ndeki Marine Midland Bank, N.A.'nın (bugünkü adıyla HSBC Bank USA) %51'ini ve Concord Leasing'in çoğunluk hissesini satın aldı. Midland, Almanya'nın özel bankacılıktaki lider ismi Trinkaus&Burkhardt KGaA'nın (bugünkü adıyla HSBC Trinkaus&Burkhardt KGaA) çoğunluk hissesini satın aldı.
 • 1981
  Hongkong Bank of Canada (bugünkü adıyla HSBC Bank Canada) Vancouver'da kuruldu. Grup, Equator Holdings Limited'in çoğunluk hissesini satın aldı.
 • 1982
  Egyptian British Bank S.A.E., Grubun %40 oranında iştiraki ile kuruldu.
 • 1983
  Marine Midland Bank, ABD hazine bonolarında piyasa yapıcısı olarak faaliyet gösteren New York merkezli Carroll McEntee & McGinley'i (bugünkü adıyla HSBC Securities (USA) Inc) satın aldı.
 • 1986
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, HongkongBank of Australia Limited'ı (şu anda HSBC Bank Australia Limited) kurdu.
 • 1987
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, Marine Midland'ın (bugünkü adıyla HSBC Bank plc.) kalan hisselerini ve Midland Bank'ın %14,9'luk hisselerini satın aldı.
 • 1991
  HSBC Holdings kuruldu. HSBC Holdings'in hisseleri Londra ve Hong Kong borsalarında işlem görmeye başladı.
 • 1992
  HSBC Holdings, Midland Bank'ın kalan hisselerini satın aldı.
 • 1993
  HSBC Grubu'nun merkez ofisi Londra'ya taşındı.
 • 1994
  The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, Hongkong Bank Malaysia Berhad'ı (bugünkü adıyla HSBC Bank Malaysia Berhad) kurarak, Malezya'da faaliyete geçen ilk yabancı banka oldu.
 • 1997
  Grup, Brezilya'da Banco HSBC Bamerindus S.A'yı kurdu (bugünkü adıyla HSBC Bank Brasil S.A- Banco Múltiplo) ve Arjantin'de de Roberts S.A. de Inversiones'i (bugünkü adıyla HSBC Argentina Holdings S.A.) satın aldı.
 • 1999
  HSBC Holdings'in hisseleri üçüncü bir borsada, New York Borsası'nda işlem görmeye başladı. HSBC, Republic New York Corporation'ı (daha sonra HSBC USA Inc. ile birleşti) ve kardeş şirketi Safra Republic Holdings S.A.'yı (bugünkü adıyla HSBC Republic Holdings Luxembourg S.A.) satın aldı. Midland Bank, Malta'nın en büyük ticari bankası olan Mid-Med Bank p.l.c.'nin (bugünkü adıyla HSBC Bank Malta p.l.c.), %70,03'ünü satın aldı.
 • 2000
  HSBC, Fransa'nın en büyük bankalarından biri olan CCF'yi satın aldı. HSBC Holdings, hisseleri dördüncü borsa olarak Paris Borsası'na kote oldu. Egyptian British Bank'taki % 40'lık hisse payını % 90'ın üzerine çıkararak bankanın adını HSBC Bank Egypt S.A.E. olarak değiştirdi.
 • 2001
  HSBC, Türkiye'nin beşinci büyük özel bankası Demirbank T.A.Ş(bugünkü adıyla HSBC Bank A.Ş.) satın aldı ve Bank of Shanghai'ın %8'lik hisse payını almak için bir sözleşme imzaladı.
 • 2002
  HSBC Türkiye'nin önde gelen tüketici finansmanı şirketi olan Benkar Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş.ile Meksika'nın dördüncü büyük finansal hizmet grubu olan Grupo Financiero Bital S.A. de C.V.'yi bünyesine kattı ve Çin'in 2. büyük sigorta şirketi Ping An Insurance Company of China Limited'in %10 hissesini aldı.
 • 2003
  HSBC, Amerikanın lider tüketici finans kurumu Household International Inc'i ve Lloyds TSB'nin büyük tüketici kuruluşu olan Vendas Ltda'yı içeren Brezilya hisselerini aldı. HSBC Private Bank France'ı kurmak üzere 4 Fransız özel bankacılık şirketi birleşti. HSBC Insurance Brokers Limited, Beijing HSBC Insurance Brokers ile %24,9 oranında bir ortaklık kurdu. Hang Seng Bank, Çin'in ticari bankası Industrial Bank Co Ltd'nin %15,98'ini satın aldı ve HSBC Fujian Asia Bank Limited'in (bugünkü adıyla Ping An Bank Limited) %50'sinin satın alınması için anlaştı.
 • 2004
  HSBC, 2004'te stratejik şirket alımları ile yapısal olarak büyüdü.

  Şubat'ta, Bermuda Bankası HSBC Grubu'na katıldı ve Hindistan'ın UTI (Unit Trust of India) Bankası ile Çin Ulaştırma Bankası'ndaki azınlık hisseleri kazanıldı. HSBC İngiltere'de, Marks and Spencer Grubu'nun Perakende Finansal Hizmetler kolunu satın aldı.

  HSBC markası yılın başlarında Meksikalı yan kuruluşu GF Bital tarafından kabul edildi. Eylül'de ise Household International'ın da aralarında bulunduğu Banka'nın Kuzey Amerika işletmelerinin büyük çoğunluğu HSBC Kuzey Amerika adı altında birleştirildi.

  HSBC, çevreye karşı uzun zamandır yürütmekte olduğu duyarlılığını, Nisan'da Climate Group'un (İklim Grubu'nun) kurucu üyesi olarak ve Aralık'ta da dünyanın karbon kullanmayan ilk bankası olma yolundaki amacını duyurarak devam etti.

 • 2005
  HSBC 2005 yılında, Çin'deki hisselerini artırarak buradaki 140. yılını geride bırakmış oldu.

  HSBC Grubu, ülkenin batısındaki Chongqing ve Chengdu'da yeni şubeler açtı ve Mart'ta Pekin Şubesi'yle yerel para birimi hizmetleri sunan ilk yabancı banka oldu.

  HSBC, Çin'in ikinci büyük sigorta şirketi Ping An Sigortacılık yoluyla sigorta satışına başladı ve firmadaki hisselerini %19,9'a kadar yükseltti. Kasım'da ise Şangay'da yapılan HSBC Şampiyonlar Golf Turnuvası Açılış Töreni'nin isim sponsoru oldu.

  Bir yandan ABD'de Household International ve Grubun Kuzey Amerika operasyonlarının entegrasyonu HSBC Finans A.Ş. adı altında tamamlanırken, diğer yandan da Orta Doğu'daki Kuveyt Şubesi'ni yeniden hizmete açtı.

  HSBC, iklim değişikliği sorunlarıyla uğraşmaya ve operasyonlarının yarattığı sosyal ve çevresel etkileri azaltmaya yönelik çalışmalarına devam etti. Ekim ayında karbon kullanmayan ilk büyük banka oldu. Mayıs ve Ağustos'ta da tatlısu altyapısı ve kimya endüstrisindeki aktivitelerini yöneten sektör kurallarını yayınladı.

  1988’den beri HSBC Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekte olan Sir John Bond, 2006 Mayıs’ında emekli olacağı hakkında bilgi verirken, 2005’te HSBC “Yaşlanma ve Emeklilik” konularında yapılan dünyanın en kapsamlı anketini yayınladı.
 • 2006
  2006, HSBC için tam bir gelişim ve değişim yılı oldu.

  Yıl boyunca sürdürülen stratejik şirket alımları, özellikle Amerika'da pazar payını ve müşteri sayısını artırdı. Şubat ayında HSBC Latin America Holdings (UK) Limited, Lloyds TSB'nin Paraguay'daki şube varlıklarının çoğunluğunu elde edebilmek için bir sözleşme yaptı. Bunu Mart ayında, ülke genelinde 100'ün üzerinde ofise sahip ve Meksika'nın (sub-prime) ihtiyaç kredisi pazarının önde gelen şirketlerinden Financiera Independencia'nın alımı izledi. Kasım'da Grupo Banistmo'nun satın alınmasıyla Banka yeni pazarlara girdi. Panama merkezli bu bankacılık grubu kendi tarihinde ilk kez Banka'ya Kolombiya, Kosta Rika, El Salvador, Honduras ve Nikaragua pazarlarına giriş izni vermiş oldu.

  HSBC, Asya'da ve özellikle de yerel müşterilerine yeni bir RMB mevduat hizmeti sunmasına olanak tanıyan Çin'de bireysel finansman hizmetlerini geliştirmeye odaklandı. İşletme Bankacılığı müşterileri de KOBİ'lerin sınır ötesi ticaret yapmasını kolaylaştıran Uluslararası İşletme Merkezlerinin lansmanından faydalanmış oldular.

  İklim değişiklikleri ve çevresel sorunlar da yıl boyunca HSBC için önemini korudu. Programın bir parçası olarak 8 bin varil, 2007 sonuna kadar toprakla doldurulacak alanlara gönderilen atık miktarını %8 oranında azaltmak amacıyla HSBC Genel Müdürlüğünden çıkartıldı. Haziran ayında Birleşmiş Milletler'in Sorumlu Yatırım İlkeleri'ni kabul etti. Bununla birlikte ilk FT Sürdürülebilir Bankacılık Ödüllerinin de galibi oldu.

  HSBC, Mayıs ayında Sir John Bond'la vedalaşıp, Grup Başkanı olarak Stephen Green'i ile çalışmaya başladı.
 • 2007
  HSBC için 2007 mücadelelerle dolu bir yıldı.

  Amerikan gayrimenkul sektöründeki zayıflama HSBC'nin ABD merkezli iştiraki HSBC Finans Kuruluşu'nu da etkiledi. Şubat ayında Banka, menkul kıymet alım ve satım işlemleri ile ilgili bir duyuru yaparak, yatırımcıları şüpheli alacakların olası olumsuz etkileri konusunda uyardı. Birçok banka da HSBC'yi örnek aldı ve HSBC'nin bu duyurusunun ardından aynı tarz açıklamalar yaptı. HSBC ihtiyatlı bir yaklaşımla mevcut durumu yönetim şekli ve konuyla ilgili olarak hızlı duyuru yaptığı için takdir topladı.

  HSBC, Nisan ayında Banka Çin'de resmi olarak anonim şirketi oldu. Yıl sonunda 39 olan şube sayısını 53'e çıkaran HSBC, Çin'de kırsal bölgede şube açma izni alan ilk yabancı banka oldu.

  HSBC Mayıs ayında duyurduğu HSBC İklim Ortaklığı Programı ile çevre konusundaki duyarlılığını göstermeye devam etti. 5 yıl sürecek olan 100 milyon USD'lık proje ile, iklim değişikliklerinin neden ve etkilerinin araştırılıp, çözüm bulunması hedeflemekte.

  Eylül ayında dünyanın ilk gerçek global bankacılık hizmeti olan HSBC Premier resmi olarak hayata geçirildi.

  2015 yılında 150’ini yaşını kutlamaya hazırlanan HSBC Bank’ın 2007 yılında aldığı ve başarını bir kez daha teyit eden diğer ödüller arasında ise Asya’nın En İyi Bireysel Bankası Ödülü ve En İyi Uluslararası İslami Bankacılık Ödülü bulunmaktadır.
 • 2008
  Tüm dünyanın derinden etkilendiği global finansal krizin gölgesinde geçen 2008, HSBC Grubu açısından daha çok organik büyümenin ağırlıkta olduğu bir yıl oldu.

  Grup adına çok önemli bir ödül şubat ayında geldi: The Banker Dergisi tarafından HSBC’ye “Dünyanın En Değerli Bankacılık Markası” ödülü verilerek, HSBC Grubu alınabilecek en yüksek marka notu olan “3A” ile değerlendirildi. Şubatta ayrıca Euromoney Dergisi tarafından HSBC Amanah’a (HSBC Grubu’nun İslami bankacılık markası) “En İyi Uluslararası İslami Bankacılık” ve “En İyi Fon Yöneticisi” ödülleri ve Business Today dergisi tarafından da HSBC Hindistan’a “En İyi Yabancı Banka” ödülü verildi.Mart ayı başında HSBC Vietnam bu ülkedeki resmi kuruluş işlemlerini tamamlayarak yerel bankacılık lisansı alan ilk yabancı bankalardan biri oldu. HSBC Grubu’nun çevreyle ilgili çalışmalarını yürüten HSBC Çevresel Altyapı Fonu, mart ayında Carbon Trust Enterprise adlı kuruluşun “Yenilenebilir Enerji İçin Ortaklık” adlı girişimine 18 milyon İngiliz sterlini ile %49 oranında ortak oldu. Mart ayı sonunda HSBC Çin ülkedeki ilk Özel Bankacılık merkezini faaliyete geçirdi. Nisan ayında Amerikan Forbes Dergisi’nin halka açık 2.000 şirket arasında ciro, kârlılık, aktif büyüklüğü ve piyasa değeri gibi kriterlere göre yaptığı Global 2000 sıralamasında HSBC birinciliğe yükseldi.Temmuz ayında ayrıca The Banker dergisi tarafından HSBC Grubu’na çok büyük bir ödül daha verildi: Dergi 105 milyar ABD doları tutarında ana sermayesi bulunan HSBC Grubu’nu bin banka arasında “Dünyanın Bir Numaralı Bankası” olarak seçti. Gelişmekte olan piyasalardaki organik büyüme stratejilerine paralel olarak HSBC Kazakistan, başkent Astana’daki ilk şubesini açtı. Temmuz ayındaki başarıların devamı Finance Asia dergisi tarafından HSBC Malezya ve HSBC Çin’e verilen “En İyi Yabancı Ticari Banka” ödülleriyle geldi. Ağustos ayı başında HSBC Cezayir’in kuruluş işlemleri tamamlanarak bankacılık hizmeti verilen ülke sayısı 85’e yükseldi. Organik büyüme planları doğrultusunda HSBC Çin ve HSBC Bangladeş’de şube açılışları devam etti.Bağımsız marka değerleme ve danışmanlık firması Brand Finance tarafından yapılan çalışma sonucunda HSBC markası 34 milyar ABD dolarlık değeri ile dünyanın en değerli finansal markası ve toplamda da yedinci en değerli markası olarak belirlendi. Eylül ayı sonunda HSBC Malezya İslami bankacılık hizmetleri sunmaya başladı. Endonezya’da yerleşik Bank Ekonomi of Indonesia’nın %88,89’luk hissesi 607,5 milyon ABD doları karşılığı satın alınarak bu ülkede 125 yıldır devam eden faaliyetlerin özellikle ticari bankacılık alanında güçlendirilmesi sağlandı. HSBC Grubu’nun uluslararası düzeydeki başarıları kasım ayında da alınan ödüllerle perçinlenmeye devam etti: Önce finansal hizmetler danışmanlık firması Greenwich Associates tarafından HSBC’ye kurumsal müşterilere en iyi elektronik ve internet hizmeti sağlayan bankacılık platformu ödülü verildi. HSBC Grubu ayrıca Structured Products dergisi tarafından döviz işlemlerinde yılın en başarılı bankası seçildi.
 • 2009
  HSBC Vietnam Eylül 2008’de aldığı yasal izinlerden sonra 1 Ocak 2009’da ülkenin yerel kanunlarına göre kurulmuş ilk yabancı bankası olarak faaliyetlerine başladı. HSBC Grubu, finansal mevzuata olan güveni artırmayı hedefleyen Uluslararası Finansal Mevzuat Merkezi (International Center for Financial Regulation) adıyla Londra’da yeni kurulan bir araştırma merkezine 3 yıl boyunca yılda 100 bin İngiliz sterlini bağış yapma kararı aldı. Cenevre merkezli araştırma ve danışmanlık kuruluşu Covalance tarafından 541 adet çok uluslu firma arasında 2002 - 2008 yıllarını kapsayan dönem için yapılan değerlendirme sonucunda HSBC Grubu “doğruluk, dürüstlük ve ahlak kurallarına en bağlı kurum” olarak değerlendirildi. HSBC Grubu 2 Mart 2009 tarihinde hissedarların onayına tabi olmak üzere sermayesini 17,7 milyar ABDdoları tutarında artırma kararı aldı ve hissedarlar da 19 Mart 2009 tarihindeki Genel Kurul’da HSBC Grubu’nun aldığı kararı onayladılar.

  Mart ayı sonunda HSBC Grubu Çin’in kırsal bölgesinde Guangdong Enping HSBC Rural Bank Company. Nisan ayında, HSBC Grubu Forbes dergisi tarafından Forbes Global 2009 listesinde dünyanın bir numaralı bankası olarak açıklandı. Ayrıca aynı listenin genel sıralamasında da dünyanın altıncı büyük kurumu olarak yer aldı. HSBC Çin, ülkedeki şube sayısını 2009 yılı sonuna kadar 82’den 100’e çıkaracağını ve 1.000 kişiyi daha istihdam edeceğini duyurdu. Haziran ayı başında HSBC Rusya, Moskova’daki ilk bireysel bankacılık şubesini faaliyete geçirdi. HSBC Grubu haziran ayında HSBC Merchant Services (HMS) adlı kredi kartı firmasındaki % 49’luk hissesini diğer sermayedar Global Payments’a 307,7 milyon ABD doları karşılığında devretti. Temmuz ayında, HSBC Grubu’na Euromoney dergisi tarafından verilen 2009 Yılı Mükemmellik Ödülleri kapsamında “Yılın Küresel Bankası” (Global Bank of the Year) ödülü verildi. HSBC Grubu ayrıca “En İyi Borç Finansmanı Kurumu” ve “En İyi İşlem Bankacılığı Kurumu” ödüllerine de layık görüldü. Ağustos ayında, HSBC Grubu Avrupa borsalarında işlem gören hızlı büyüme potansiyeline sahip bir fona (European exchange traded fund - ETF) katılma kararı aldı. HSBC ekim ayında Latin Amerika’nın önemli pazarlarından Guatemala’da temsilcilik ofisi açtı. Kasım ayında bir diğer sevindirici gelişme de Global Finance dergisinden geldi. Dergi HSBC’yi dünyanın en iyi bireysel internet bankası seçti. Dergi ayrıca HSBC’yi, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinin en iyi kurumsal internet bankası seçti. HSBC’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki operasyonları kasım ayında ayrıca İngiliz Sanayi Odası “British Chamber of Commerce” tarafından verilen çevreye duyarlı Banka ödülünün de sahibi oldu.
 • 2010
  HSBC Grup’a ilişkin 2010 yılının ilk çeyreğinde Ocak ayında, Grubun Bireysel Bankacılık’taki gelişen müşteri kitlesine hitap etmeyi hedefleyen ikinci önemli lansmanı olan HSBC Advance’ın ilk çeyrekte tamamlanması kararlaştırıldı. HSBC Advance, program ve hizmet olarak Premier sınıfında yer almayan ancak potansiyel olarak bu gruba dahil olabileceğine inanılan müşterilerin birikimlerini koruyup büyütebilecekleri ve kendilerine en uygun finansman modelini seçebilecekleri uluslararası bankacılık hizmetidir. Şubat ayı başında, Grubun CEO’su Michael Geoghegan yönetim ofisini Hong Kong’a taşıma kararı aldı. Yine Şubat ayında 15 yıllık ortaklıktan sonra HSBC USA Inc. (Grubun ABD’ndeki iştiraki) Wells Fargo HSBC Trade Bank’taki hisselerini Wells Fargo & Company’ye sattı. HSBC Trinkaus&Burkhardt AG’nin Yönetim Kurulu (HSBC’nin Almanya’daki iştiraki) Banka’nın sermayesini 25 Mayıs 2010 tarihinde 150 milyon Euro tutarında artırma kararı almıştır. HSBC Holdings plc, 30 Haziran 2010 tarihinde mevcut 3,400 milyon ABD doları tutarındaki ikincil sermaye benzeri borçlarına ilave olarak, 400 milyon ABD doları tutarındaki birincil sermaye benzeri bono ihracını tamamlamıştır.

  17 Haziran 2010 tarihinde Grubun Kazakistan iştiraki (HSBC Bank Kazakhstan JSC) Royal Bank of Scotland’ın Kazakistan’daki operasyonlarını 52 milyon ABD dolarına satın almaya karar verdiğini açıklamıştır. HSBC Holdings plc 02 Ağustos 2010 tarihinde hisse başına 0,08 ABD doları tutarında ikinci ara dönem kâr payı ödemesi gerçekleştireceğini hissedarlara ve kamu oyuna duyurdu. 27 Ağustos 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki taşıt finansmanı portföyünü 3,56 milyar ABD dolarına Santander grubuna satışını tamamladı. 07 Eylül 2010 tarihinde HSBC Grup Yönetim Kurulu, başkan Stephen Green’in İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak kariyerine devam etmek üzere yılsonundan önce görevinden ayrılmasını onayladı. HSBC Grup, İngiliz demiryolu, araç ve lokomotif sektörünün önde gelen 3 firmasından biri olan Eversholt Gruptaki 2,1 milyar GBP değere sahip hisselerinin, 5 Kasım 2010 tarihinde Morgan Stanley, STAR ve 3i yatırım ortaklıklarının oluşturduğu konsorsiyuma satışı ile ilgili anlaşma imzaladı. HSBC Costa Rica, bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren IBP Pensiones Operadora de Pensiones Complementarias (IBP)’ taki hisselerinin %50’sini Porto Riko, Karayipler ve Latin Amerika’nın önde gelen bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşu Banco Popular y de Desarollo Comunal’ a satışı ile ilgili anlaşma imzaladı. HSBC %100 oranında iştirak ettiği HSBC Specialist Investments Limited’in, İngiltere merkezli küresel gayrimenkul ve altyapı fon yönetimindeki hisselerinin %80,1’ini satma kararı aldı. İsminin satış işlemlerinin tamamlanması sonrası netleşeceği yeni fonda HSBC’nin %19,9 oranında hissesi kalmaya devam edecektir.
 • 2011
  HSBC Holdings’in 28 Mayıs 2011’de yapılacak olan yıllık Genel Kurul Toplantısında bağımsız ve icracı olmayan yönetici direktörlükten emekli olacak Vincent Cheng’in yerine 1 Mart 2011’den itibaren göreve başlamak üzere Laura May Lung Cha atanmıştır. Hong Kong Borsası ve Tata Consultancy gibi uluslararası kuruluşlarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Cha Grubun uzakdoğu operasyonlarında regülasyon ve yönetişim konularından sorumlu oldu. HSBC, Bermuda, Cayman ve Kuzey Amerika’daki sigortacılık operasyonlarının Kane grubuna 27.5 milyon ABD Doları karşılığında satışına karar verdi. İlk çeyrekte, gelişmekte olan pazarlardaki büyümenin yavaşlamasına rağmen, hızlı büyüme performansı gösteren bölgelerdeki faaliyetlerin tümünde kârlar artış göstermiştir. Asya’da güçlü bir performans sergileyen Grup’un Latin Amerika ve Orta Doğu’da da elde ettiği sonuçlarda da iyileşme gerçekleşmiş, kredi kalitesindeki gelişme Grup’un özel karşılık giderlerini 2006’nın ikinci çeyreğinden bu yana görülen en düşük seviyelerde gerçekleşmesi yönünde sonuçlanmıştır. Önem verilen pazarlarda hedeflenen büyüme gerçekleştirilmiş ve Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da kârlılık artmıştır. Krediler, Kuzey Amerika dışındaki tüm bölgelerde artmış, Asya ve Latin Amerika’daki büyüme ile net faiz gelirlerindeki artış gelir dağılımını iyileştirmiştir. Eylül ayında HSBC Gürcistan’daki bankacılık operasyonlarını ve Şili’deki bireysel bankacılık faaliyetlerini sonlandırma kararı aldığını açıklamıştır. 08/09/2011 tarihinde HSBC, Euromoney tarafından Risk Yönetimi, Proje Finansmanı ve Danışmanlık alanlarında en iyi kurum ödülüne layık görülmüştür. 2011 yılında EuroMoney’nin HSBC’ye verdiği diğer ödüller: En iyi küresel risk yönetimi kurumu, En iyi küresel proje ve altyapı finansmanı kurumu, En iyi küresel devlet iç borçlanma işlemleri danışmanlığı kurumu, En iyi borç finansmanı kurumu (Batı Avrupa), En iyi borç finansmanı kurumu (Asya), En iyi müşteri işlemleri nakit akımları (flow business) kurumu (Orta ve Doğu Avrupa) En iyi müşteri işlemleri nakit akımları (flow business) kurumu (Asya), En iyi proje finansmanı kurumu (Asya), En iyi borç finansmanı kurumu (Orta Doğu), En iyi risk yönetimi danışmanlığı kurumu (Orta Doğu), En iyi nakit yönetimi kurumu (Orta Doğu), En iyi yatırım bankası (Suudi Arabistan), En iyi borç finansmanı kurumu (İngiltere), En iyi borç finansmanı kurumu (İspanya), En iyi borç finansmanı kurumu (Hong Kong), En iyi borç finansmanı kurumu (Meksika), En iyi Banka (Bermuda) HSBC Grup, zorlu bir üçüncü çeyreğe rağmen güçlü bir performans sergilemiştir. Portföyünü gözden geçiren ve organizasyonel etkinliklerde önemli ilerlemeler kaydeden HSBC, Asya ve Latin Amerika Servet Yönetimi’nde olumlu gelir artış trendleri kaydetmiştir.