HSBC Türkiye

HSBC Türkiye'de yatırım yaptığınızda dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmet gruplarından biriyle çalışmanın güven ve rahatlığını yaşayacaksınız.

Merkezi Londra'da bulunan HSBC Grubu, bireysel, ticari, kurumsal, HSBC Private Bank ve yatırım bankacılığı ile sigortacılık alanlarında Asya-Pasifik Bölgesi, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika kıtalarında faaliyet göstermektedir.

HSBC Türkiye'de...

Ticari Ünvanı

HSBC Bank A.Ş.

Organizasyon Yapısı

HSBC Bank A.Ş., %100 HSBC Bank plc. iştirakıdır.

Şube Sayısı

338

Müşteri Sayısı

3 milyona yakın

Çalışan Sayısı

6,170

İştirakleri

HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş., HSBC Portföy Yönetimi A.Ş., HSBC Ödeme Sistemleri Bilgisayar Teknolojileri Basın Yayın ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., HSBC İnternet ve Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş.

Express Bankacılık Kanalları

Müşterilerine güvenli, hızlı, ve kullanımı kolay İnternet Bankacılığı ve Telefon Bankacılığı hizmetleri sunan HSBC Bank, ATM’lerinde de en yeni teknolojileri kullanarak Türkiye’nin en hızlı ATM ağlarından birini müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Tüm bankacılık hizmetlerini gerçekleştirmek üzere kullanılan HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111,HSBC Bank Şirket Telefon Bankacılığı 0850 211 0 424, HSBC Bank Bireysel ve Şirket İnternet Bankacılığı www.hsbc.com.tr ve Aralık 2012 itibarıyla 1424 adet HSBC Bank ATM Bankacılığı 7/24 hizmetinizdedir.

Ürün Yelpazesi

HSBC Bank A.Ş., bireysel bankacılık, kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı, hazine ve sermaye piyasaları ve özel bankacılık alanlarında hizmet vermektedir.

Bireysel Bankacılık Hizmetleri

Banka Kartı, Kredi Kartları, Mevduat Ürünleri, Bireysel Krediler, Ödeme ve Tahsilatlar, HSBC Premier, HSBC Advance, Finansal Planlama, Sigorta Ürünleri ve Birikim Yönetimi Ürünleri.

Kurumsal / İşletme (SME) Bankacılığı

Krediler, Dış Ticaret Finansmanı, Yapılandırılmış Finansman, Proje ve İhracat Finansmanı, Sendikasyonlar, Bono, Kurumsal Finansman Hizmetleri, Saklama Hizmetleri, Nakit Yönetimi, Sigorta Ürünleri Mevduat ve Yatırım Ürünleri, Risk Yönetimi, Üye İşyeri Hizmetleri ve Ticari Kartlar.

Yatırım Hizmetleri

Krediler, Dış Ticaret Finansmanı, Yapılandırılmış Finansman, Proje ve İhracat Finansmanı, Sendikasyonlar, Bono, Küresel Finansman Hizmetleri, Saklama Hizmetleri, Nakit Yönetimi, Mevduat ve Yatırım Ürünleri, Risk Yönetimi, Üye İşyeri Hizmetleri.

Hazine ve Sermaye Piyasaları

Hazine Bonosu ve Tahviller, Eurobond, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası, Türev Ürünler, Spot ve Vadeli Döviz İşlemleri, Tüm Sabit Getirili Menkul Değerler, Altın İşlemleri, Futures ve Opsiyon Kontratları, Diğer Türev Ürünleri, Para Piyasaları Ürünleri, Hisse Senedi İşlemleri, HSBC Yatırım Ürünleri.

Özel Bankacılık Hizmetleri

Banka Kartı, Mevduat Ürünleri, Bireysel Krediler, Finansal Planlama, Birikim Yönetimi Ürünleri ve HSBC Private Bank.

HSBC Grubunun Rüşvetle Mücadeleye İlişkin Yaklaşımı

HSBC, uygun politika ve prosedürler ile rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmeyi ve buna bağlı olarak iş ahlakı standartlarını daha da iyileştirmeyi taahhüt etmektedir. HSBC, çalışanlarının rüşvet ve yolsuzluk iddiaları da dahil olmak üzere şüphelendikleri durumları raporlamaları için kurulu bir bildirim mekanizması bulunmaktadır. Rüşvet ve yolsuzluk riskini izlemek ve yönetmek üzere Grup düzeyinde bir komite kurulmuş ve ortaya çıkabilecek kaygıların bildirimi için prosedürler oluşturulmuştur.

Genel Müdürlük Adresi

HSBC Bank A.Ş.
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No:128 34394 Şişli /İSTANBUL
Telefon: (0212) 376 40 00
Faks: (0212) 267 47 94

HSBC Bank A.Ş.'nin denetiminden sorumlu olan BDDK'nin iletişim bilgilerini için tıklayın.

Önemli Gelişmeler

 • 1990
  1990 HSBC Bank A.Ş. Türkiye pazarına giren ilk İngiliz banka oldu. Midland Bank A.Ş. olarak %100 yabancı sermaye ile İstanbul'da kurulmuştur.
 • 1997
  Türkiye’de 1990 yılından itibaren Kurumsal Bankacılık alanında ve sermaye piyasaları alanlarında faaliyet gösteren HSBC Bank A.Ş., 1997 yılından bu yana, kapsamlı ürün yelpazesi ile Bireysel Bankacılık hizmetleri sunmaya başlamıştır.
 • 1999
  %100 yabancı sermayeli Midland Bank A.Ş.’nin ismi HSBC Bank A.Ş. olarak değiştirilmiştir
 • 2001
  Ekim 2001'de Demirbank T.A.Ş.'nin satın alınmasının ardından, iki bankanın birleşme işlemleri Aralık 2001 içinde sonuçlanmıştır.
 • 2002
  19 Eylül 2002 tarihinde Benkar Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Advantage markası dahil olmak üzere satın alınmıştır.
 • 2003
  Advantage Card'ın satın alınmasıyla birlikte tüm HSBC Advantage Kredi Kart'larına taksit ve puan özelliği kazandırılmıştır.
 • 2004
  13 Ağustos 2003 tarihinde kurulan HSBC Portföy Yönetimi A.Ş., 06 Şubat 2004 tarihinde faaliyet izni alarak çalışmalarına başlamıştır.
 • 2005
  2005 yılında Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. ile yapılan anlaşma ile 2 adet emeklilik fonu portföyünün yönetimini üstlenilmiştir. Aynı tarihte Ticari Bankacılık kurulmuştur.
 • 2006
  HSBC Bank A.Ş. 2010 yılı sonuna kadar ülkemizde yapacağı yatırımlarla organik büyüme planı hedefini açıklamıştır. Büyüme hedefleri arasında bu dönem içerisinde 280 yeni şube açmak ve 4000 kişiye daha istihdam sağlamak da yer almaktadır.
 • 2007
  HSBC Portföy, 2007 Mayıs ayı itibarıyla ikisi A Tipi, beşi B Tipi ve ikisi de Varlık Yönetimi Hizmeti Fonu olmak üzere 9 adet fonun yönetimini yapmaya başlamıştır. HSBC Bank A.Ş. Faktoring kurulmuştur. Advantage pazarlama platformuna üye olan Tekstilbank ve Halk Bankası ile kredi kartı pazarında ortaklık anlaşmaları imzalanmıştır. Buna göre, Tekstilbank ve Halk Bankası müşterileri, Advantage özelliği kazanan kredi kartları ile artık binlerce noktadan taksitli ve ödüllü alışveriş yapabilecektir.
 • 2008
  Özel ödeme seçenekleri ve ödüllü alışveriş imkanları ile Türkiye'de kredi kartı kullanım alışkanlıklarını değiştiren ve birçok ilke imza atan HSBC Advantage 10'uncu yılını doldurdu.Görünümüyle, özellikleriyle, kokusuyla kısacası her şeyiyle farklı ve özel kadın ve erkek kullanıcılara özel kredi kartları Advantage Rouge ve Advantage Black hayata geçti. HSBC Bank A.Ş. Euromoney Dergisi tarafından Türkiye'nin En Başarılı Borç Finansmanı Kurumu seçilirken, Global Finance Dergisi tarafından da En Başarılı Bireysel İnternet Bankası ödülüne layık görüldü.
 • 2009
  HSBC Bank A.Ş. 2009 yılında farklı alanlarda kazandığı ödüllerle adından söz ettirdi. Global Finance Dergisi HSBC Bank A.Ş.'yi Türkiye’nin "En İyi Bireysel İnternet Bankası" seçerken, Altın Örümcek ödüllerinde de HSBC Bank A.Ş. iki ayrı dalda "Halkın Favorisi" ödülünü kazandı. HSBC Bank A.Ş. aynı zamanda Euromoney Dergisi tarafından 3'üncü defa Dünyanın En Değerli Bankacılık markası seçildi ve 2’inci defa Türkiye’nin En Başarılı Borç Finansmanı Kurumu ödülüne layık görüldü.
 • 2010
  HSBC Bank A.Ş., 2010 yılında Türkiye'de operasyonlarına başlamasının 20'inci yılını kutladı. 2010’da bu bilinçle çalışmalarına devam eden HSBC Bank A.Ş., Euromoney Dergisi tarafından 3'üncü defa Türkiye’nin “En Başarılı Borç Finansmanı Kurumu” ödülüne layık görüldü. Global Finance Dergisi ise HSBC Bank A.Ş.’yi “En İyi Şirket Internet Bankası” seçti. Altın Örümcek ödüllerinde ''En İyi Erişilebilir Web Sitesi Özel Ödülü''nü kazandı. ''www.hsbc.com.tr'' internet sitesi ile HSBC Bank A.Ş., ''En İyi Erişilebilir Web Sitesi Özel Ödülü''nü kazanırken, Çevrimiçi Bankacılık (İnternet Bankacılığı) kategorisinde de 3.'lük ödülüne layık görüldü. Ayrıca HSBC Türkiye Global Investment Fund (GIF) Euro Fund ödülünü kazandı
 • 2011
  HSBC Bank A.Ş., sürdürülebilir büyüme stratejisine paralel olarak, 2011-2014 dönemini kapsayan ve önemli ölçüde büyüme öngören orta vadeli stratejik planını uygulamaya başladı. Bunun bir yansıması olarak, HSBC Türkiye, 2011 yılı sonunda HSBC Grup’tan 275 milyon ABD doları tutarında sermaye benzeri kredi temin ederek sermayesini artırdı. Mevcut müşterilerle ilişkiler derinleştirilirken, mevduat ve kredi hacminde artışlar kayd edildi. Etkin risk yönetimi politikaları sonucunda varlık kalitesi güçlendirildi. Bu gelişmeler ışığında, 2011 yılında olumlu düzeylerde seyreden kredi karşılıkları, kârlılığı destekledi. Alternatif dağıtım kanallarının kalitesine ve ölçeğine yapılan yatırımlar Global Finance tarafından bir kez daha takdir edildi ve HSBC Bank A.Ş. Türkiye’nin En İyi Bireysel ve Kurumsal İnternet Bankası ödüllerine layık görüldü. Ayrıca HSBC Türkiye Global Investment Fund (GIF) Euro Fund ödülünü kazandı ve EMEA Finance Dergisi tarafından HSBC Türkiye’nin En İyi Yabancı Bankası seçildi.
 • 2012
  Türkiye’nin Öncü Uluslararası Bankası olma hedefine paralel olarak, cesaret verici sonuçlar elde etmeye devam edildi. HSBC Bank A.Ş., Türkiye’deki faaliyetlerine yatırım yapmaya ve büyütmeye devam etti. Sürdürülebilir büyüme stratejisine paralel olarak banka ana faaliyetlerine, şube ağına, çalışanlarına ve sistemlerine yatırım yapmayı sürdürürken, müşterilerine katma değerli hizmetler sunmayı sürdürdü. Eylül 2012’de faaliyet gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %9 büyüyerek, 1,3 milyar TL’ye çıktı. Ayrıca etkin maliyet yönetimine odaklanılması sonucunda toplam faaliyet giderleri 2012’nin ilk dokuz ayında, geçen yıl aynı döneme göre yalnızca %9 artarak 857 milyon TL olarak gerçekleşti.Buna bağlı olarak, HSBC Türkiye 30 Eylül 2012 itibarıyla 182 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti.

  Aralık 2012 itibarıyla çalışan sayısı 6170’e, şube sayısı da 333’e ulaşan HSBC Türkiye, HSBC Grubu bünyesinde takdir görmeye devam etti. Türkiye’ye verilen önemin bir diğer göstergesi olarak, HSBC Grubu’nun yıl sonunda gerçekleşen küresel reklam kampanyasında ülkenin genç nüfusu, girişimcilik ruhu, uluslararası bağlantıları ve inovasyon yetkinlikleri gibi güçlü yönleri ön plana çıkartılarak, Türkiye’ye odaklanıldı. Ayrıca HSBC, Euromoney Dergisi tarafından 4’üncü defa Türkiye’nin En Başarılı Borç Finansmanı Kurumu ödülüne ve World Consumer Academy of Turkey tarafından Bireysel Bankacılık alanında tüketici kalite ödülüne layık görüldü.